Long tail

Long tail (dlouhý ocas či dlouhý chvost) je termín, který definuje nejdelší část křivky klesajícího grafu, která je však nejvíce ziskovější.

Výhody cílení na long tail

Náklady, které vynakládáme na cílení na konkrétní produkt jsou nižší než pokud bychom cílili na obecnější fráze. Týká se to offline i online marketingu. V případě SEO cílíme u long tail na fráze, které nejsou příliš konkurenční a mají pro nás potenciál pro získání návštěvnosti a zákazníka. V případě PPC se často podaří u long tail frází snížit cenu za proklik (CPC) na nižší hodnoty než na obecnější fráze.

Long tail u e-shopů

Long tail u e-shopů jsou fráze, které mají několik slov a hledající je většinou odhodlán si koupit produkt nebo je v rozhodujícím cyklu kdy přemýšlí nad konkrétními výrobky. Uživatel, který hledá frázi “Samsung Galaxy P7300 TAB” již pravděpodobně přemýšlí o koupi tohoto produktu nebo si o něm zjišťuje více informací. Od návštěvníka, který by hledal slovo “tablety” bychom nejspíše neočekávali okamžitý nákup.

Jak zjistit long tail

Je mnoho online nástrojů, které usnadní nalezení těch správných klíčových slov na která bychom měli cílit pro získání návštěvnosti.
1. Google AdWords Suggestion Tool
2. Sklik – návrh klíčových slov
3. Yahoo Answers
4. Wordtracker